blog image

BEAN TO BAR CHOCOLATE NEDİR ? ( ÇEKİRDEKTEN ÇİKOLATAYA)

  “BEAN TO BAR” ÇİKOLATA NEDİR ?

Çekirdekten Bara Çikolata terimi, küçük çikolata üreticilerinin çikolatalarını hem çikolatalardan hem de seri üretilen çikolatalardan ayırt etmelerinin bir yolu olarak başladı. 2005'ten başlayarak, zanaat çikolata üreticileri, bazıları ayda sadece birkaç yüz bar üreten küçük parti bölgesinde faaliyet göstermeye başladı. Az miktarda kakao satın aldıktan sonra kakao çekirdeklerini kendileri temizliyor, kavuruyor, çatlatıyor, ayıklıyor ve öğütüyorlardı.

Bu süreci, kakao çekirdeğinden çikolataya, yani uzun mikro partili çikolata yapımı sürecinin kısaltması olarak "çekirdekten çikolataya" olarak adlandırmaya başladılar.

                                       ÇEKİRDEKTEN ÇİKOLATAYA 

        Bu ilk çekirdekten çikolata üreticileri genellikle çikolatanın nasıl yapıldığını öğrenmek istedikleri için yola çıktılar ve küçük parti çikolata üreticilerinin nihai ürün üzerinde ne kadar kontrol sahibi olduklarını fark ettikten sonra devam ettiler.
Çekirdekten çikolata üreticileri, her bir malzemeyi nereden temin edeceklerini kontrol eder ve genellikle her bir kakaonun karmaşıklığını göstermek için tek kaynaklı çikolatalar üretir. Çekirdekten çikolataya hareketi, tüketiciler de bu farkı tadabildiği için ivme kazanmaya devam etti. Endüstriyel çikolata yassı bir tada sahipken ve kökenden yoksun olsa da, çekirdekten bara çikolata çok sayıda tat ve hikaye içerir.
Bu sonuçlara ulaşmak için, üreticilerin bir seferde az miktarda içerik satın alması ve ekipmanlarının çoğunu önyükleme yapması gerekir. Bu, çekirdekten bara çikolatayı endüstriyel çikolatadan daha pahalı hale getirir, bu nedenle küçük üreticiler müşterilerini çikolatalarının tadı neden bu kadar farklı ve diğer "premium" çikolatalardan çok daha pahalı olduğu konusunda eğitmek zorunda kaldı. Sonunda, "Çekirdekten bara" terimi, "küçük parti çikolata" için küresel bir kısaltma haline geldi. 2015'ten başlayarak, daha büyük çikolata şirketleri, bar çikolatanın popülaritesini fark etmeye başladı ve bu terimi birlikte seçmeye başladı.
Çekirdeği çevreleyen kültürün anlamı ve kültürü güçlü olsa da, terim için yasal bir tanım yoktur. Aslında ürünün sadece gerçek bir açıklamasıdır. Çikolatayı hazır kakao kütlesi yerine doğrudan kakao çekirdeklerinden yaparsanız, çekirdekten çikolata yapmış olursunuz. Şirketiniz kakao kütlesinin üretildiği işleme tesisine sahipse, tanımınızı buna uyacak şekilde genişletebilirsiniz.
Ancak binlerce kiloluk çikolata partileri, çekirdekten bara çikolata hareketinin küçük parti hissine ve kökenine aykırıdır. Bu nedenle, o zamanlar çikolatanın nasıl yapıldığına dair neredeyse hiçbir bilgisi olmayan pazar için bu terim gerekliyken, birçok üretici "kraft çikolata" terimini kullanmaya başladı.
Artık birinci sınıf çikolata endüstrisi dünyanın birçok yerinde bir üs oluşturduğuna göre, el yapımı bira ve el yapımı kahve ile karşılaştırmalar yapıyor, lezzetli tatları el işi ve izlenebilirlik idealleriyle birleştiriyor.