blog image

Blooming Nedir ve Tadı Nasıl Etkiler ?

Blooming Nedir ve Tadı Nasıl Etkiler ?

 

            Gerçek kahve meraklıları ile takılırsanız veya kahve dükkanlarını sık sık ziyaret ediyorsanız, Blooming terimini duymuşsunuzdur. Türkçe karşılığı kahve çiçeği olarak çevrilir. Ama bu ne? Basitçe söylemek gerekirse, kahve patlaması, sıcak su kahve ile temas ettiğinde ortaya çıkan hızlı gaz salınımıdır.

 

BLOOMİNG NEDENLERİ

Çiçeklenme, kavurma prosedüründen kaynaklanır. Kahve çekirdekleri kavrulduğunda, ısı karbondioksitin (CO2) çekirdekte sıkışmasına neden olur. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra, çekirdekler bu gazları "gazdan arındırma" olarak bilinen bir işlemle her seferinde biraz yavaşça boşaltmaya başlar.

On günlük bir zaman dilimi içinde kavrulmuş kahve kullanıyorsanız, gazdan arındırma işlemi başlamış olsa bile karbondioksitin çoğu çekirdeklerde tutulacaktır. Çekirdekler öğütüldüğü anda gazlar çok daha hızlı kaçmaya başlar. Sıcak su öğütülmüş kahveye değdiğinde, çiçeklenme etkisini yaratan karbondioksitten hemen arınmaya başlarlar.

 

            Normal karbondioksit kaybı ve diğer gazlar kavurma işlemi tamamlanır tamamlanmaz başlarken, kavurmadan sonra tüm gazın dışarı çıkması birkaç hafta sürecektir. Bu gazlar kahvemize lezzet katan şeydir, yani doğal olarak bu gazların çoğunun çekirdeklerde olabildiğince uzun süre kalmasını sağlamak istersiniz.

Kahve öğütüldüğünde gazlar çok daha kolay kaçabilir. Bu nedenle, çoğu ciddi kahve tiryakisi kahvesini her zaman kullanmadan hemen önce öğütür.

 

BLOOM'U ETKİLEYEN DEĞİŞKENLER

Çiçeklenmeyi etkileyebilecek birçok değişken var. Aşağıdaki faktörler, kavrulduktan sonra çekirdeklerdeki gazın kaybolma oranını etkiler.

Sıcaklık Çekirdeklerin saklandığı alan ne kadar sıcaksa, gaz çekirdeklerden o kadar hızlı kaçar. Doğal olarak, çekirdeklerinizi mutfağınızdaki veya ocağınızdaki aydınlatma gibi ısı üreten herhangi bir şeyden uzakta daha serin bir ortamda saklamalıyız.

Nem Alan ne kadar kurutulursa, çekirdeklerden o kadar fazla gaz kaçar. Tabii ki, yüksek nem seviyeleri küf ve diğer mantarların büyümesini teşvik edecektir. Doğal olarak, gazı korumak ve çekirdeklerinizi küflenmekten korumak için nem seviyesinde mükemmel dengeyi bulmak isteriz.

Kavurma seviyesi - Kavurma türünün blooming üzerinde büyük bir etkisi olacaktır. Örneğin, daha koyu İtalyan kavurma modelleri, diğer kavurma türlerine kıyasla çok daha az gazdan arındırılır.

Çekirdek Kökeni - Bazı kahvelerin diğerlerinden daha fazla gazdan arındırıldığı bilindiğinden, kahve çekirdeğinin kökeni de çiçeklenmeyi etkileyebilir.

Çekirdek Sertliği - çekirdek ne kadar sertse, karbondioksitin çekirdeği geçip kaçması o kadar zor olur.

 

 

 

BLOOMİNG NEDİR

 Mükemmel demlenmiş fincanla ilgili araştırmanız sırasında "kahve patlaması" ifadesine rastlamış olabilirsiniz. Basitçe, kahvenizin üzerine az miktarda su dökmek ve demlemeye devam etmeden önce kısa bir süre (genellikle yaklaşık 30 saniye) bekletmek anlamına gelir. Daha önce çiçek açarken kahve gördüyseniz, kahve telvelerinin şiştiğini ve sıvı yüzeyinde kabarcıkların yükseldiğini fark etmişsinizdir. Bu kabarcıklar, çekirdekler tarafından salınan karbondioksittir 

 

BOLOOMİNG NASIL YAPILIR ?

Taze çekilmiş çekirdeklerinizi en sevdiğiniz kahve demleme ekipmanına dökün.

Suyunuz doğru sıcaklıkta olduğunda, iki kat daha fazla su ölçün (25 gr çekirdek, 50 gr su için).

Suyu kahvenin üzerine dökün.

30 saniye bekleyin. Kahvenin yukarı doğru çekildiğini ve yüzeyden gaz kabarcıklarının çıktığını görmelisiniz.

Suyunuzun kalanını dökün ve normal şekilde demleyin.

 

Çiçek açtığınızda ne kadar gazın salınacağını etkileyen birkaç faktör vardır.

 

Kahvenin tazeliğinden daha önce bahsetmiştim.

Kavurma ayrıca CO2 açığa çıkarır, bu nedenle kavurmanızı ne kadar koyu yaparsanız çiçek açtığında o kadar az kabarcıklanma görürsünüz.

Çekirdek sertliği ayrıca karbondioksitin fasulyeden geçmesini zorlaştırabilir.

Suyun sıcaklığı ve demlediğiniz günkü ısı ve nem gibi diğer şeyler de süreci etkileyebilir (daha düşük sıcaklıklar daha az gaz salınımı anlamına gelir).

Genel olarak, çok fazla baloncuk görmek, gerçekten taze kahve ile çalıştığınız anlamına gelir.