blog image

Espresso Nedir Ve Diğer Kahveler Arasındaki Farklar

Espresso Ve Diğer Kahveler Arasındaki Farklar 

 

Espresso, kahve hazırlama yöntemi değil, çekirdekten ekstrakte edilen sıvıdır. Belirli bir robusta veya arabica kahve çekirdeklerinin hazırlanmasıyla iyi bir fincan espresso alabilirsiniz. Her espresso bir kahvedir ama her kahve bir espresso değildir. Espresso farklı bir kahve çekirdeği değildir, ancak kavurucuların espresso haline gelmek üzere tasarlanmış çekirdekler için özel bir süreci olabilir. Aslında, kavurucular fazladan kafein eklemek için yüksek kaliteli robusta çekirdeklerini kullanmayı tercih edebilirler ve tipik olarak espresso çekirdekleri, demleme kahveye göre daha uzun ve daha koyu kavrulur.
Bu, her kahve için espresso çekirdeklerini kullanabileceğiniz anlamına mı geliyor? Ve normal kahve çekirdekleriyle espresso yapabilir misin? Evet. İnce öğüttüğünüz sürece normal kahve çekirdekleriyle espresso yapabilirsiniz ve daha iyi aromalı sonuçlar için koyu bir kavurma kullandığınızdan emin olun. Ve daha kaba bir öğütme ile, "espresso çekirdekleriniz", demleme kahve makinenizde gayet iyi iş görür.

DEMLEME YÖNTEMİ

Espresso ve kahve arasındaki fark nedir? İşin aslına geldiğinde, espressonun demleme yöntemi onu diğerlerinden ayıran şeydir. Diğer demleme yöntemleri, sıcak suyun kahve telvesi içinden yavaşça süzülmesine dayandıkları için zaman alır.
Espresso makineleri, ince öğütülmüş kahve çekirdeklerine neredeyse kaynayan suyu basınçlandırır. Espresso yapmanın bu yöntemi size otuz saniyenin altında, aromatik ve kafein dolu bir fincan kahve verir.
Tabii ki, süslü bir makineye ihtiyacınız yok. Sadece espresso hazırlamayı daha kolay ve daha doğru hale getirir. Yani hiçbir şey sizi espresso makinesi olmadan espresso yapmayı öğrenmekten alıkoyamaz. Sadece bunun sizin için ekstra iş anlamına geldiğini unutmayın!
Kahve ve espresso için demleme yöntemleri arasındaki basınç farklılıklarına rağmen, çok önemli bir benzerliği paylaşırlar: demleme sıcaklığı. Herhangi bir kahve için ideal demleme sıcaklığı 195 ila 205 Fahrenheit arasındadır. Daha düşük herhangi ısıda aroma ekstraksiyonu zarar görür ve cansız bir içecek üretir. 
TADIM
Bir sonraki sorunuz muhtemelen "espressonun tadı kahveden farklı mı?" Ve buna göre espresso ve kahvenin aslında biraz farklı tadı olduğunu belirtmekte fayda var. Bir shot espresso, bir fincan demlemeden daha cesur bir tada sahip olma eğilimindedir. Bunun nedeni muhtemelen bir filtreyle yapılmamasıdır, dolayısıyla aroma dolgulu yağların hiçbiri kaybolmaz. Öte yandan demleme kahve daha az yoğundur.
BASINÇ
Bir espresso, saf kahve büyüsünün anahtarıdır. Yüksek basınç sadece hızlı demlemenin temel taşı değildir, aynı zamanda kremanın gelişmesine ve zengin kahve yağlarının espresso çekiminde dağılmasına yardımcı olur.
Filtrelenmiş kahve, yapmak için suyu öğütülmüş kahveden geçirmek için yer çekimi kullanılır. Bir Moka tencere veya hatta bir Fransız presi kullanıyorsanız, atmosferik çubuklarla ölçüm yaptığınızda suya ve kahveye uygulanan gerçek basınç ihmal edilebilir.
Pek çok espresso makinesi varsayılan olarak dokuz bara sahiptir, bu da yaklaşık olarak inç kare başına 130 pound'a (PSI) eşdeğerdir. Bu rakamı perspektife koymak için, optimum espresso basıncını deneyimlemek için okyanusta yaklaşık 300 fit derinliğe dalmanız gerekir.
Bu bir ton baskı espressonun neden bu kadar hızlı demlendiğini açıklıyor.
Basınçtan sonra, kahve telvesinin boyutu çok önemlidir. Kahvenizi bir demleme filtresi veya süzgeç ile demlerken genellikle taze, orta öğütülmüş çekirdekler tavsiye ederiz.
Bir Fransız presinde kahve yaparken, öğütücünüzü iri taneler yapacak şekilde ayarlamak, parçacıkları boşa harcamadan veya çözmeden lezzetli kahve aromaları salmak arasında bir denge kuracaktır - öğütmede çok fazla doygunluk kahveyi daha acı yapar.
Ancak espresso farklıdır. Daha küçük öğütme, çekirdeğin daha fazla yüzey alanını suya maruz bırakır. Bu, kısa infüzyon süreci boyunca daha verimli demleme anlamına gelir. Elbette çok ince telveler demlemeyi tıkayabilir veya yavaşlatabilir. Bunun nedeni, kavurma sırasında oluşan basınç ve şeker bazlı karbonhidratlar sayesinde kahve yatağının suya maruz kaldığında şişmesidir.
Bu nedenle, espresso hazırlarken küçük ve orta öğütülmüş öğütülmeler arasında iyi bir denge sağlar.
SUNUM BOYUTU
Espresso ve kahve arasındaki diğer bir fark, porsiyon boyutunda ortaya çıkıyor. Bir fincan kahvenin ortalama boyutu 8 ons'dur, ancak tipik bir espresso çekimi yalnızca bir onstur. Bunun nedeni, espressonun normal demlenmiş kahveden daha kalın ve daha konsantre olmasıdır, bu nedenle bu kadar cesur bir tada sahip olan, kesinlikle daha azıdır.
ESPRESSONUN YAPISI
Geleneksel olarak, bu koyu demleme, ancak 50 mililitre (yaklaşık 1,6 ons) sığabilen mütevazı bir Çin kupasında servis edilir. Düzgün hazırlanmış, üzerine kalın bir kahverengi, kabarcıklı krema tabakası olur.
KREMA
Bu nefis köpük, iyi ekstrakte edilmiş espressonun birincil görsel göstergesidir. Kahve keki içine basınçlı su zorlandığında, birkaç reaksiyonun meydana geldiği düşünülür:

·      Daha hassas kahve yağları sıcak suyla karışır.

·      Basınca maruz kalma, çekirdeğin gazını giderir, bu da kavurma işleminden kalan karbondioksitin kaçtığı anlamına gelir.

 

·      Sudaki ikarbonat iyonları, ani maruziyetten kahve pastasının değişen pH'ına kadar kimyasal bir reaksiyona girer.
·      Yüksek basınçlı bir ortamdan (makine) düşük basınçlı bir ortama (fincan) ani değişim, karbondioksitin espresso hücresi duvarlarından ve kabarcıklarından geçmesine izin verir.
ESPRESSO
Düzgün demlendiğinde, kremanın altındaki gerçek espresso eşsiz, zengin bir tada, kadifemsi bir lezzete ve aromatik bir kokuya sahip olacaktır. Daha kısa süreli su maruziyeti, diğer demleme yöntemlerine göre daha az asit çekerken, yine de son kapta kafeinin yüzde 60 ila 70'ini tutuyor.
Bu nedenle, bir espresso makinesiyle demlenmesi yalnızca 30 saniye sürmesine rağmen, yine de önemli miktarda kafein sağlar. İşlem aynı zamanda normal bir fincan kahvenizde bulamayacağınız daha uçucu ve aromatik kahve yağlarını da korur.

ESPRESSO'NUN FAYDALARI NELERDİR?

Espresso sadece en sevdiğiniz kahve içeceklerini yapmak için iyi değildir, aynı zamanda sizin için de oldukça etkileyici bazı sağlık yararları ile övünebilir.
Çalışmalar espressonun uzun süreli hafızayı, konsantrasyonu ve ruh halini iyileştirdiğini göstermiştir ve ayrıca espressonun felç ve tip 2 diyabet riskinizi azaltabileceği öne sürülmüştür. Dahası, bazı insanlar egzersiz performanslarını artırmak için espresso kullanıyor. Dolayısıyla, bu içeceğin insanların sağlığını koruduğunu söylemek güvenlidir.
Ortalama bir fincan demlema kahvesi ile karşılaştırıldığında, bazıları espressoyu daha sağlıklı bir seçim olarak görebilir çünkü demlemek için filtre gerektirmez, yani espresso bir fincan demleme kahveden daha doğal besinler içerir. Bu doğal yağların çok fazla tüketilmesi yüksek kolesterol ile ilişkilendirilmiştir, bu nedenle filtrelenmemiş kahve tüketiminizi izlemeyi düşünün.
ESPRESSO'NUN ASİTLİK SEVİYESİ NEDİR?
Espresso içenler için daha iyi haber: Espresso, düşük asitliği ile ünlüdür. Bu böylelikle, espresso için amaçlananlar gibi koyu kavrulmuş kahve çekirdeği, hafif veya orta kavrulmuş kavurmadan daha düşük asitliğe sahip olacaktır.
BİR ESPRESSO SHOT İÇERİSİNDE NE KADAR KAFEİN BULUNUR ?
Bazı kahve içenlerinin aklındaki ilk şey asitlik olsa da, kafein alımıyla ilgili endişeler diğerleri için listenin en başında gelir. Tek bir shot çoğu insanın sağlığını ciddi şekilde etkilemeyecek olsa da, çok fazla olabilir. Kafeinin uykusuzluğa neden olduğu ve anksiyete belirtilerini artırdığı bilinmektedir. Ek olarak, aşırı kafein yüksek tansiyona neden olabilir.
İşin iyi yanı, espresso aslında sadece yaklaşık 60 miligram kafein / ons (shot) içerir, bu da önerilen toplam günlük alım miktarının dörtte birinden daha azdır. Bunu her 8 ons kahvede bulunan 95 miligramla karşılaştırın (çoğu insan 12 ons içiyor).
Açık olmak gerekirse, espresso daha yüksek bir kafein konsantrasyonuna sahiptir, ancak ondan yalnızca birkaç ons aldığınız düşünüldüğünde, tipik olarak tam bir fincan filtre kahveye kıyasla genel olarak daha düşük miktarda kafein içerecektir.
Bu nedenle, 5-7 shot espresso içmek kalbinizi heyecanlandırabilirken, espressoyu sorumlu bir şekilde tüketmek size muhtemelen zarar verdiğinden daha fazla yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, vücudunuzun kafein gibi maddelere nasıl tepki verdiğinin bilincinde olmalı ve buna göre onu tüketmeli veya onlardan kaçınmalısınız.
ESPRESSO NASIL İÇİLİR
Espresso sipariş etmekle başlayalım. Yerel mağazanızda bir espresso isterseniz, muhtemelen varsayılan olarak çift shot veya doppio servis edilir. Ancak, bazı dükkanlar tek mi çift mi istediğinizi soracaktır. Bugün içtiğiniz tek kahve buysa, duble yapın.
Hangisini tercih ederseniz edin, espressonuz seramik fincanda çıkmalıdır. Ayrıca muhtemelen su ile servis edilecektir. Değilse, içmek üzere olduğunuz lezzetli espresso dan sonra damağınızı temizlemek için biraz su olması iyi bir fikirdir.
Şimdi, kremanın üzerindeyiz. Burada birkaç farklı seçeneğiniz var. Bazı insanlar, asidik aromasından kaçınmak için ten rengi köpüğü sıyırmayı seçerler. Bununla birlikte, diğer insanlar içmeden önce karıştırmayı seçerler.
Karıştırmaktan bahsetmişken, muhtemelen bunu yine de yapmalısın. Daha kalın, parçalar genellikle dibe batar ve üstte daha hafif ve daha parlak tatlar bırakır. Bu nedenle, daha dengeli bir fincan espresso istiyorsanız, biraz karıştırın.
Şimdi içme zamanı! En büyük şey, onu bir kadeh alkol gibi almamak. Bunun yerine bu içeceği yavaşça yudumlayın. Lezzet profiline, aromaya, ağızda kalan tatlara dikkat edin ve deneyimden gerçekten en iyi şekilde yararlandığınızdan emin olun. Her şeyden önce, keyif aldığınızdan emin olun.

ESPRESSO TÜRLERİ

Yirminci yüzyıl boyunca normal veya Solo shot'larınıza ek olarak, baristalar, demlenmiş espresso servis etmek için başka, genellikle daha kafeinli yöntemler geliştirdiler.
·      Doppio: Temelde çift atış, bu içecek 60 mililitre - veya iki ons - espresso içerir.

·      RistrettoRistretto, kahve tadını daha yoğun hissetmek isteyenlerin tercih edebileceği, aynı miktarda kahve kullanılmasına rağmen Espressoya kıyasla daha az su geçtiği için kafein miktarı daha düşük olan; aroması daha güçlü ve tek yudumda içilebilen bir kahvedir.

·      Lungo: Doppio gibi, bu İçecek iki ons espressoyu içerir. Ama doppio'nun olduğundan daha konsantre dir.
·      Macchiato: Bu, hayalini kurduğunuz dev kahve içeceği değil. Klasik versiyon, bir tutam köpüklü süt ile iki ons demlenmiş espressodur.
·    Café Noisette: Bu çift shot, iki ons espresso ve bir ons buharda pişirilmiş sütün karışımıdır