blog image

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır ?

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır ?

Piyasada bulunan filtre kahve makinelerinin özellikleri farklılık gösterebilir. Kimi otomatik programlama özelliğine sahipken kimi makinelerde tüm süreci sizin tamamlamanız gerekebilir.

Ayrıca bazı makinelerde kahve öğütme özelliği varken diğerlerinde öğütülmüş kahve çekirdeği kullanmanız gerekir. Bu nedenle en genel haliyle filtre kahve makinesi nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Tabi ki öncelikle cevabını kısaca vermemiz gereken bir soru var:

Filtre Kahve Makinesi Nedir?

Filtre kahve makinesi genellikle kahve sürahisi, filtreleme haznesi ve su haznesinden oluşan, öğütülmüş filtre kahve üzerine yavaşça ısıttığı suyu döken ve filtreleme bölümü sayesinde suyun kahve içinden geçiren özünü çıkartıp sürahiye dolduran bir makinedir.

Filtre Kahve Makinesi Kullanımı Adımları

1.Suyu Haznesini Doldurun

İlk olarak yapmanız gereken makinenin su haznesini doldurmak olacak. Türkiye’de musluktan akan sular çoğunlukla kireçli olduğu için bu suyun doğrudan kullanılması önerilmez. Kireçli su, uzun vadede makinanın zarar görmesine yol açar. En iyi kahve tadını elde etmek istiyorsanız orta sertlikte bir su tercih etmeniz önerilir.

2.Kahve Filtresini Yerleştirin

Su haznesini doldurduktan sonra kahve filtresini yerleştirmeniz gerekir. İlk zamanlarda, acemiliği atana kadar filtre yerleştirmek zorlu bir görev olarak görünebilir. Ancak eliniz alıştıkça makinenin filtresini hızlı bir şekilde değiştirmeye başlayacaksınız. Tek kullanımlık kağıt filtreler kullanabileceğiniz gibi birkaç kullanımlık plastik ya da metal filtreleri de tercih edebilirsiniz. Bazı makinelerde makinenin parçası olarak plastik veya metal filtre verilir. Ancak bu filtrelerin detaylı bir şekilde temizlenmesi gerekir. Uzun süreli kullanım için tek kullanımlık kağıt filtreler daha iyi sonuçlar verir.

3.Kahveyi Yerleştirin

Filtrenizi yerleştirdikten sonra sıra kahveyi yerleştirmeye geldi. Eğer makinenin kahve çekme özelliği yoksa, filtre kahve için öğütülmüş kahve satın almanız gerekir. Ya da evde kendi öğütücünüzü kullanarak taze bir şekilde kahve çekebilirsiniz. Bazı makinelerde kahve öğütücü bölümü de vardır. Bu durumda tek yapmanız gereken çekirdek kahveyi hazneye yerleştirmek ve istediğiniz ayarda çekmek olacak. Öğütme ayarı kahvenin sertliğini etkileyecektir.

4.Saat Ayarı Yapın (Makinenin Özelliği Varsa)

Eğer makinenizde saat ayarlama özelliği varsa sabah uyandığınız saatte kahvenizin hazır olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra akşam işten geldiğinizde de kahvenizi hazır olarak bulabilirsiniz. Saat ayarını yapın ve taze filtre kahvenin tadını çıkarın.

5.Kahvenizin Tadını Çıkarın

Bu dört adımı tamamladıktan sonra tek yapmanız gereken en sevdiğiniz fincanı alarak kahvenizin tadını çıkarmak. İster kahvenizi yudumlarken gündemi takip edin isterseniz ayaklarınızı uzatıp rahatlayın, evde yaptığınız kahve keyfinizi katlayacak.