blog image

Hamilelikte Kafein

Hamilelik dönemi zorlukları ve tatlı heyecanları bir arada sunan oldukça karmaşık bir dönemdir. Her ne kadar kadınların hayatında yaşayacağı en özel ve güzel anlardan biri olsa da, bazı yasaklar bu süreci biraz daha zorlaştırabilir. Örneğin; bu dönem boyunca yediklerinize ve içtiklerinize dikkat etmek gibi bazı sorumluluklarınız vardır. Tıpkı kahve içmek gibi…
Hamile olmanız bu keyiften mahrum olmanız gerektiği anlamına gelmez. Kahvenin pek çok kişinin hamilelikte içilmesinden endişe duymasına neden olan özelliği içerdiği kafeindir. Uyarıcı ve keyif verici bir madde olan kafein kahvede bol miktarda bulunur. Ancak gerek kahvenin yetiştiği ağaçtan satışa sunuluncaya kadar geçirdiği evreler gerekse kavurma şekli içerdiği kafein miktarları üzerinde önemli rol oynar.
Hamilelik süresince kahve içmek üzere birçok araştırma yapılmıştır. Vücuda alınan kafein oranının, bebek gelişimini hangi mekanizmayla etkilediği ortam olarak saptanmaktadır. Anne adaylarının; fiziksel, biyolojik, metabolik, çevresel ve genetik etkenleri oldukça değişkendir. 
Birçok hamile kafeinin zararlı olabileceği gerekçesiyle kafeinsiz kahvelere yönelebiliyor. Kafeinsiz kahvelerin hamilelik üzerinde yarattığı etkiler üzerine şu an için kesinleşmiş bir bilgi mevcut değil. Ancak Amerikan Kalp Derneği’nin yaptığı bir araştırma, kafeinsiz kahvelerin kötü kolestrolü yükselten proteinin daha fazla üretilmesine sebep olduğunu göstermiştir.
 peki bu kahve yada daha doğru bir kelimeyle kafeinin hamilelik sürecinde etkileri nelerdir.
Kafein dünyada en az 63 tür bitkinin meyvesi, tohumu ve yaprağında doğal olarak bulunmaktadır. Kafein dünyada en yaygın olarak kullanılan doğal uyarıcı bir maddedir. Uyku ve anksiyete gibi olumsuz bazı etkilerinin yanında kafeinin kanıtlanmış birçok sağlık yararı da vardır. Günümüzde dünya nüfusunun %80’i kafeinli içecekler tüketmektedir. Bu oran Kuzey Amerika da %90 oranına çıkmaktadır.
Kafein tüketildikten yaklaşık 1 saat sonra, kan içerisinde maksimum doza erişir ve kanda 4 saat ile 6 saat civarında kalır. Gün içerisinde 300 mg dan daha az dozlarda tüketilmesi tavsiye edilir. (Yani 3 fincan kahve). Bu oranın, herhangi bir fetal anomaliye sebep olduğu gösterilmemiştir.
Hamilelik sürecinde özellikle tükettiğimiz yiyecek ve içecekler bakımından ekstra dikkat etmemiz gereken bir dönemdir. Bu süreçte unutmamamız gereken anahtar kelime ise aşırıya kaçmamak tır. 
Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, hamilelik dönemi boyunca günde 200 mg’a kadar alınan kafeinin bebeğe zararı yoktur. Bu oran günde yaklaşık 2 fincana denk gelmektedir. Çay da ise kafein miktarı kahvenin yarısı olduğu bilinmektedir bu durumda 3 bardak çay içilen bilinebilir.
KAHVE VE ÇAY ÇEŞİTLERİNDEKİ KAFEİN MİKTARI:
• 1 fincan filtre kahve : 135-200 mg
• 1 fincan espresso : 100 mg
• 1 fincan cappuccino: 100 mg
• 150 cc hazır kahve : 60 mg
• 2 gram Nescafe ile hazırlanan kahvede: 50-70 gram kafein bulunur
• 1 fincan Türk kahvesi : 60 mg
• 150 cc Dekafeine (kafeini alınmış) kahve : 5 mg
• 1 fincan siyah çay: 40 mg
• 1 fincan yeşil çay: 20 mg

Uyku problemi yaşayan kişiler, hipotiroidi olan kişiler ve kalsiyum eksikliği olan kişilerin kahve içmeleri sakıncalı olabilir.

Gönül ne kahve ister ne kahvehane
Gönül sohbet ister kahve bahane"

Hamilelik döneminden yeni çıkan taze anne olarak varılan ortak sonuçları yazmış bulunmaktayım.  Naçizane size tavsiyem bu süreçte her şeye fazla takılmamanızdır. Doktorunuza herşeyi sormanız ama interneti bu noktada çok kullanmamanızdır (güvenli kaynaklar dışında). Çünkü çok fazla bilgi kirliliği mevcut. Bu alanda tecrübesine inandığınız kişileri dinliyibilirsiniz ama unutmayın her kadın farklıdır, doğal olarak hamileliklerin aynı olmasını beklemeyelim. Ben bu hataya bazı haftalarımda düştüm sen düşme hamiş derin nefes al o güzel kahvemizin kokusunu içine çek.
EN SON OLARAK BATIL İNANÇLARA HEP GÜLÜN...
KAHVE İÇİNCE KARARMIYOR BEBİŞLERİMİZ :)

YAZAR: NESİBE HİLAL AKGÜN