blog image

Pour Over Method

POUR OVER METHOD 

 

Pour Over yöntemi içerisinde birçok değişik demleme metotları barındırır. Pour Over  yöntemi ile otomatik demleme yöntemlerine göre daha güzel sonuçlar alırız çünkü suyun ısı derecesi, demleme zamanı ve diğer parametreler manuel olarak kontrol edilebiliyor ve bu sayede daha kaliteli demleme sonuçları elde ederiz. Bu demleme yönteminde filtre olarak birçok enstrüman kullanılabilir bunlardan en çok bilinenleri, kağıt, metal ve bez filtrelerdir. Bunların arasında en çok tercih edilen ise kağıt filtredir. Kağıt filtre 1908 yılında Alman girişimci Melitta Bentz tarafından icat edilmiştir. Kahve yetiştiği bölgeye, yükseltiye ve çevresel şartlara göre içerisinde aromalar barındırır ve kahveyi özelleştiren de içerisindeki aromalardır. Bu aromaların gün yüzüne çıkabilmesi doğru ve düzgün yöntemlerde toplanıp, işlenip daha sonra çekirdeklerin özenle kavrulması ile ortaya çıkarılır. Bu kadar meşakkatli kahve yolculuğunu güzel bir demleme ile taçlandırmak ise çok önemlidir. Kahveyi demlerken kahvenin lezzetini değiştirecek birçok etmen vardır ve bunlar birbirinden bağımsız değildir. Kahve demlemeden güzel bir sonuç almak istiyorsak bunların hepsinde dikkat etmemiz gerekir. Güzel bir demleme kahve yapabilmek için dikkat etmemiz gereken unsurları hatırlayalım.

 

 

1- Kahveyi demleme yöntemine göre doğru ölçüde öğütmeliyiz yani kahvenin kalınlık incelik ayarlarını düzgün yapmamız gerekir. İnce öğütülmüş kahve daha fazla extracted olur yani ince çekilmiş kahveden su istenilen zamanda geçemez ve kahve ile daha fazla etkileşim halinde olur bu da kahvenin aroma dengesini bozar. Kahve telvesi üzerine sıcak su döküldüğünde ekstraksiyon meydana gelir ve kafein, karbonhidratlar, lipitler, melanoidinler ve asitler gibi bileşiklerin telveden suya aktarılmasına neden olur ve buna “overextracted” denir. Eğer kahve kalın öğütülürse su kahve üzerinden hızlıca geçer ve kahveyi yeterince demleyemez buna da “underextracted” denir. 

2- Kahvemizi demlerken kullandığımız kahve miktarına dikkat etmemiz gerekir. Kullandığımız kahve miktarı ile su orantılı olmalıdır. Bu durum yoğun kavrulmuş ve az kavrulmuş kahve olmasına bağlı olarak suyun miktarı değişebilir. Dünya standardı olarak SCAA’ e göre 55 gr kahveye 1 litre su kullanılır bu da 1 Gr Kahveye 18,18 Gr Su kullanılması anlamına gelir. Demleme kahvenizi birkaç kişilik yapıyorsanız kahvenizin incelik ayarını biraz daha kalınlaştırmanız gerekir yoksa demleme süreniz uzar bu da kahvede istenmeyen sonuçlara neden olur. Kahvemizi demleme de kullanacağımız suyun ısı derecesinin 91-96 derede aralığında olmasına dikkat ediniz.

The Bloom; taze kavrulmuş kahve demlendiğinde ortaya çıkan hızlı bir karbondioksit ve kahve telvesi köpüğüdür. Türkçe karşılığı kahvenin çiçek açması anlamına gelir. Ne kadar yakın zamanda kavrulmuş olduğuna bağlı olarak kahvenize çiçek açması için yarım dakika vermek aromasını artıracaktır. Taze kahve telvesi üzerine biraz su dökün ve köpürmeleri için 30 ila 40 saniye bekleyin. Çiçeklenme bittikten sonra, demleme işleminin geri kalanına devam edin. Telveyi nemlendirirken, her 1 gr kahve için 2 gram su ölçün ya da telveyi hafifçe ıslatmak için yeterli miktarda su kullanın.

Demleme yaparken kullanacağımız ekipmanları ve bardağımızı ısıtmayı unutmayalım.